معلم ابتدایی

معلم ابتدایی

فعاليت هاي كلاس ششم ابتدایی

معلم ابتدایی

پروین دشتی نژاد پور
معلم ابتدایی فعاليت هاي كلاس ششم ابتدایی

 

 

             سال نو مبارک

سلام ...

امیدوارم سالی همراه با شادمانی و شادکامی و موفقیت پیش رو داشته باشید ...

هدیه من به همه ی کودکان کلاس چهارمی و پنجمی مجموعه سئوالاتی است که سال گذشته و امسال آماده کرده ام ...

بهاریه کلاس چهارم قسمت اول

بهاریه کلاس چهارم قسمت دوم

پیک بهار کلاس پنجم قسمت اول

 

 تاريخ : سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۸۵ | 23:37 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

امروز آخرین روز کلاسی ما در سال 85 بود ، برای من که سال 85 سالی سرشار از خاطرات خوب و بد بود ، اینکه روی خوب و بد بودنش تاکید میکنم برای این است که گاهی اوقات در مسیر زندگی ما موقعیت هایی پیش می آید تا با آدمهای اطرافمان بیشتر و بیشتر آشنا شویم و به خصلت ها و نیت هایشان پی ببریم .

خوشبختانه در سال 85 فرصتی اینگونه برای من در عرصه کاری پیش آمد که از این بابت خداوند مهربان را شاکرم ،

سال 85 سالی بود که قرار بود من مهرماهش معلم کلاس اول باشم !!!!... اینکه چی شد و چه اتفاقی افتاد که من امروز از کارهای کلاس پنجمی ها می نویسم حکایت مفصل دارد که یک زمان خاص خودش را می طلبد ، اما بلاخره به لطف مسئولین من در پایه ای سازماندهی شدم که تجربیاتی خوبی در آن دارم .دانش آموزانم که در سال تحصیلی گذشته پایه چهارم را در کلاس من گذرانده بودند برایم نذرها کرده بودند که در سال تحصیلی جاری هم معلمشان باشم . این قابل توجه مدیرانی است که بدون هیچ عدد و رقم و آماری فقط بلد هستند کارمندانشان را محکوم کنند!!!!

تجربیات تابستان 85 به من آموخت که بزگواری و بخشش ردای دوخته شده نیست!!!!!...آموخت که صبور باشم و به آخرین لحظه ها چشم بدوزم !!! ....این که حق گم نمی شود ...شاید ما خودمان را در پشت ظواهر و منیات گم کنیم ولی  حق و عدالت خداوندی همیشه جاری است .

هم اکنون من معلم کلاس پنجمی هستم که امروز دانش آموزانش مراسم گریه برپا کرده بودند،چرا که به نظرشان دوری 18 روزه سخت و دشوار است ....روزهای خوبی را در کنارشان داشتم با اشکهایشان گریستم و با خنده هایشان شادی کردم ...آزمون ها و رقابت های علمی بسیاری برگزار کردم ...جایزه ها دادم ...تشویق را جایگزین تنبیه کردم ... هر چند که نمی شد گاهی وقتا از کم کاری برخی از شاگردان هم چشم پوشی کرد، اما اکنون از امروز دانش آموزانم با هر نقصی که دارند راضیم ، می دانم راه کوتاهی اما دشواری برای به پایان رساندن پایه پنجم پیش رو دارم .

شانزدهمین سال تدریسم و شانزدهمین دوره دانش آموزانی که پا به دوره های بالاتر می نهند، همین که خاطره ی خوشی از من و کلاس پنجم داشته باشند برایم کفایت می کند.

آخرین عکسها را از مراسم زیارت عاشورای بچه ها  و مراسم چهارشنبه سوری و سفره هفت سین کلاس می گذارم...

 

 

 

زیارت عاشورا

سفره هفت سین و چهارشنبه سوریتاريخ : جمعه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۵ | 0:19 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

در روزهای پایانی سال به سبب اینکه احساس می شد که بچه ها از نظر درسی افت کرده اند ، تصمیم گرفتم امتحانات معرفی که هر سال عرف کلاس پنجم است و از گذشته تا امروز برگزار میشود امسال به صورت سه مرحله ای برگزار کنم تا بچه ها با نمونه سئوالات متنوعی اعم از امتحانات نهایی و غیره آشنا شوند .

درک میکنم که اولیای دانش آموزان با توجه به برنامه های خرید و خانه تکانی چندان هم از این طرح استقبال نمی کنند اما برای من رشد و پیشرفت دانش آموزان حرف اول را می زند ، خصوصا این برنامه می تواند گزارش خوبی به اولیایی باشد که همواره تصور میکند فرزندش هیچ مشکل درسی ندارد و برای همین توجه ای به امر تحصیل کودکش نمی کند .

متاسفانه وقتی چنین مواردی در مدرسه بوجود می آید ما معلمان متهم اول هستیم و اولیا را تشویق به شکایت کردن از معلم می کنند!!!!...چرا که به نظر مسئولین محترم این از کم کاری معلم های خاص ناشی می شود و همیشه این اصل را فراموش میکنند که همکاری مثبت مدرسه و خانه است که سبب پیشرفت دانش آموز میشود .

اولیایی دارم که همیشه وضعیت تحصیلی کودکش را با من چک می کند و چنین دانش آموزی به سبب این همکاری خوب ومثبت همواره از شاگردان ممتاز کلاس من است و در مقابل اولیایی هم دارم که هر روز انتظاراتش را برایم پست می کند و فکر میکند با گوشزد کردن اینکه او فرصت رسیدگی به امورات فرزندش را ندارد من می توانم برایش معجزه کنم !!!!....به نظر من همه ما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که کودکان ما تنها 4 ساعت از زندگی روزانه شان را در مدرسه می گذرانند و باقی ساعات را در کنار ما هستند .

من هم این روزها مشغول نوشتن نمونه سئوالات پیک بهار هستم . چون تجربیات من نشان می دهد که بیشتر دانش آموزان با توجه به ناهمخوانی محتویات پیک نوروزی با مطالب درسی خوانده شده ، مطالعاتشان را در عید به کنار می گذارند و همین سبب افت تحصیلی بسیاری از شاگردانم شده است .به همین سبب تصمیم گرفتم امسال یک تکلیف بسیار سبکی را به آنها محول کنم تا به جای پاسخگویی به پیک نوروزی در تعطیلات هر زمان که فرصت کافی داشتند مطالب خوانده شده شان را مرور نمایند.

دوست داشتم مجموعه سئوالات امتحانی اولین دوره امتحانات معرفی را درسایت بگذارم اما به دلیل اینکه هنوز هم نتوانستم  آفیس 2007 را pdfکنم  نمی توانم مطالب را وارد کنم ... در اولین فرصت مطالب را خواهم گذاشت.تاريخ : جمعه هجدهم اسفند ۱۳۸۵ | 14:45 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

 

آخرین مرحله ی آزمون جامع روز سه شنبه برگزار شد و بدین ترتیب نفرات برتر شناخته شدند و از آنها تقدیر کردم ..

شور و هیجان بین بچه ها مثال نازدنی است و برای من که همیشه دنبال روشهایی برای ایجاد جو پویای علمی در بین دانش آموزانم هستم تجربه خوبی بود  و اما اسامی نفرات برتر :

نیلوفر علیزاده ..... نفراول ( که البته حالا به قول خودش جهانی شده !!!! از طریق اینترنت !!!)

سارا دودانگه .....نفر دوم

فاطمه ورمزیار ....نفر سوم ( امیدوارم خاله فرخنده اش که فقط با خبر نبود بدین وسیله مطلع گردد!!!)

 از راست به چپ نیلوفر ، سارا ، فاطمه

و اما موضوع دیگری که امروز تصمیم دارم درباره اش بنویسم "طرح کرامت " است . من به شخصه مدت 6 سال است که طرح کرامت را در مدرسه کار میکنم و همه ساله کارهای خوبی را شاهد هستم که البته در مدرسه ما رسم بر این است که طرحهای یک معلم در اداره برتر می شود و معلم دیگری از جوایز و امتیازاتش بهره مند می گردد ، حال چرا ؟؟؟ خدا عالم است و بس!!!...

طرح کرامت دارای یک کتاب مخصوص حاوی داستانها و مطالب آموزنده است که بچه ها به صورت گروهی کار میکنند و هر موضوع را با توجه به خلاقیت ها و نظرات خود به صورت نمایش ، کاردستی و ... در می آورند و نیز واحد کاری شان را در کلاس به صورت گروهی انجام می دهند که مجموع این واحد کارها در اختیار مدرسه قرار می گیرد  در این میان اولیای دانش آموزان با نوشتن نظرات و همچنین شرکت به صورت آزاد برای مشاهده ی فعالیت های کودکانشان ، با کلاس همکاری دارند.

من اینبار تصمیم گرفتم که به صورت مصور بخشی از فعالیت های بچه ها را بیاورم.

طرح کرامت

 

 طرح کرامت

زهرا کاربر

اینم عکس زهرا است که درباره اش قبلا نوشته بودم ...

شاد و موفق باشیدتاريخ : پنجشنبه دهم اسفند ۱۳۸۵ | 23:0 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

تاريخ : شنبه پنجم اسفند ۱۳۸۵ | 19:54 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

 

باز هم سلام ...

این روزها سخت مشغول برگزاری امتحانات جامع هستیم تا بچه ها را برای آزمون مدارس تیزهوشان آماده کرده باشیم و هم اینکه دانش آموزان بازیگوشم بی خیال درس و مشق نباشند در نزدیکی عید!!! تعطیلات عید به اندازه کافی فرصت بازیگوشی و شیطنت را برایشان فراهم می کند .

در ادامه امتحانات جامع چهارشنبه دومین امتحانات جامع را برگزار کردیم که از این میان اسامی نفرات برتر به شرح ذیل است :

نیلوفر علیزاده

فاطمه ورمزیار

سارا دودانگه

تا اینجا خیلی ها وارد گردونه رقابت شده اند در مجموع تعداد زیادی از دانش آموزانم به عنوان امیدهای کسب جایزه ی برتر این دوره از المپیاد های علمی هستند .

آخرین مرحله پنجشنبه هفته آینده برگزار خواهد شد و نفرات برتر به صورت رسمی در مدرسه معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت...

من هنوز هم امیدوارم و می دانم که بقیه دانش آموزان کلاسم هم می توانند با کسب نتیجه ی خوب در امتحان آخر جایزه را از آن خود کنند. مثل فاطمه که چهارشنبه همه ی فامیلش را بسیج کرده بود که دست به دعا بردارند تا نمره ی خوبی کسب کند چرا که بسیار درس خوانده بود...

موفق وشاد باشید

 تاريخ : پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۸۵ | 0:38 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |

همکا ر گرامی
با عرض خسته نباشید به شما از اینکه خواسته بودید برایتان از تجربیات خود در پایه ی چهارم بنویسم .راشتش را بخواهید من مدت دوسال در پایه ی چهارم تدریس داشتم ولی در روش تدریس پایه های مختلف شرکت کرده ام . امروز کتاب پایه چهارم را نگاه کردم و مطلبی را که خواسته بودید برایتان می نویسم امیدوارم مورد قبول واقع شود
1-برای شروع این کار از چند تا دانش آموز قوی استفاده کنید .2-از وسایل کمک آموزشی مربوط به درس ( مربع ، مستطیل ، متوازی الاضلاع ، لوزی ) استفاده شود . همانطور که در کلاس درس حاضر می شوید از قبل بچه ها را آماده کنید که برای الگو های برتر به مکانی غیر از مدرسه می روید پس باید در جوابگویی به شما کاملا آماده باشند .
در اینجا به تدریس این درس می پردازم .
از قبل به بچه ها می گویم که امروز برای تدریس به جایی قرار است برویم و شما باید این درس را از قبل پیش خوانی کنید چون در آنجا کسانی هستند که از شما سوالاتی می کنند پس باید آمادگی کامل برای جوابگویی داشته باشید .
از مدرسه می خواهم که به تعداد دانش آموزانم صندلی بر روی سن قرار دهد وقتی نوبت من شد به بچه ها می گویم بر روی صندلی های خود قرار بگیرند وقتی که وارد آنجا شدم یکی از بچه ها بر پا می گوید و بچه های دیگر نیز از جای خود بلند می شوند و با بفرمای من می نشینند بعد من وسایلم را روی میز می گدارم و حاضر و غایب می کنم و از بچه ها می خواهم کتاب ریاضی خود را در بیاورند و وسایلی را که از قبل آماده کردم ( با مقوا های رنگی) به دست هر دانش آموز یکی از آنها را می دهم و درباره ی هر کدام اطلاعاتی از آنها می گیرم مانند: مربع دارای چند ضلع است ؟ چند قطر دارد و از یکی از بچه ها می خواهم که به پای تخته برود( البته با ید در روی سن تخته وایت برد باشد ) و هر کدام از بچه ها اشکال خود را توضیح می دهند و بعد معلم در پایان جمع بندی می کند خوب بچه ها حالا می خواهم درباره ی شباهت ها و تفاوت های این شکل ها با شما صحبت کنیم
شباهت های وتفاوت ها ی مربع ولوزی:
شباهت ها
1- هر دو چهار ضلع مساوی دارند
2-در هر دو ضلعهای رو به رو با هم عمود هستند
3- در هر دو ضلع ها ی رو به رو با هم موازیند
4-در هر دو ضلع های روبرو با هم مساویند.
5- در هر دو قطر ها یکدیگر ا نصف می کنند. تفاوت ها
1- مربع چهار زاویه ی راست دارد ول ی لوزی ندارد
2- در مربع قطر ها با هم برابرند ولی در لوزی نیستند.
3- در مربع ضلع ها ی متوالی کنار هم بر هم عمودند ولی در لوزی عمود نیستند.
4- مربع چهار خط تقارن دارد ولی لوزی دو خط تقارن دارد.

مستطیل و متوازی الاضلاع
شباهت ها
1- در هر دو قطر ها بر هم عمود نیستند.
2- در هر دو ضلع های روبرو با هم موازیند.
3- در هر دو ضلع های روبرو با هم مساویند.
4- در هر دو قطر ها یکدیگر را نصف می کنند.
5- در هر دو ،هر قطر از وسط قطر دیگر می گذرد. تفاوت ها
1- مستطیل چهار زاویه ی راست دارد ولی متوازی الاضلاع ندارد.
2- در مستطیل قطر ها با هم مساویند ولی در متوازی الاضلاع نیستند.
3- در مستطیل ضلع های متوالی بر هم عمودند ولی در متوازی الاضلاع عمود نیستند.
4- مستطیل دو خط تقارن دارد ولی متوازی الاضلاع ندارد.

لوزی و متوازی الاضلاع
شباهت ها
1- در هردو قطرها برابر نیستند.
2- در هر دو ضلع های متوالی بر هم عمود نیستند
3- در هر دو زاویه های روبرو با هم مساوی هستند.
4- در هر دو ضلع های روبرو با هم موازیند.
5 - در هر دو ضلع های روبرو با هم مساویند.
6- در هردو قطر ها یکدیگر را نصف می کنند. تفاوت ها
1- در لوزی قطر ها بر هم عمودند و لی در متوازی الاضلاع عمود نیستند.
2- در لوزی چهار ضلع با هم مساویند ولی در متوازی الاضلاع ضلع های روبرو با هم مساویند.
3- لوزی دو خط تقارن دارد ولی متوازی الاضلاع خط تقارن ندارد.

مربع و مستطیل
شباهت ها
1- در هر دو ضلع های متوالی بر هم عمودند .
2- هر دو چهار زاویه ی راست دارند.
3- در هر د وقطر ها با هم برابرند.
4- در هر دو ضلع های روبرو با هم موازیند
5- در هر دو ضلع های روبرو با هم مساویند .
6- در هر دو قطرها یکدیگر را نصف می کنند. تفاوت ها
1- در مربع چهار ضلع با هم برابرند ولی در مستطیل ضلع های روبرو با هم برابرند.
2- در مربع قطر ها بر عم عمود هستند ولی در مستطیل عمود نیستند.
3- مربع چهار خط تقارن دارد ولی مستطیل د و خط تقارن دارد.

وقتی که مطالب گفته شد حالا تکلیفی برای دانش آموزان می دهیم تا در دفتر شان بنویسند.
جمله های زیر را بادفت بخوانید :
1- متوازی الاضلاعی که زاویه ی قائمه ( راست ) داشته باشد............. نام دارد.
2- متوازی الاضلاعی که قطر هایش بر هم عمود باشد ........... نام دارد.
3- متوازی الاضلاعی که چهار ضلع هم اندازه ی آن با هم مساوی باشد ......... نام دارد.
4- متوازی الاضلاعی که قطر هایش با هم مساوی و ضلع های متوالی بر هم عمود باشد ............نام دارد
5- مستطیلی که قطر هایش بر هم عمود باشد ............. نام دارد.
6- مستطیلی که چهار ضلع مساوی داشته باشد..............نام دارد.
7 – لوزی که زاویه قائمه ( راست ) داشته باشد........... نام دارد.
8- لوزی که قطر های مساوی داشته باشد................نام دارد.

پس نتیجه می گیریم که متوازی الاضلاع می تواند هم مستطیل باشد و هم لوزی و لوزی می تواند مربع باشد و مستطیل هم می تواند مربع باشد.
تاريخ : سه شنبه یکم اسفند ۱۳۸۵ | 23:25 | نویسنده : پروین دشتی نژاد پور |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.